baza wiedzy
Pozyskiwanie funduszy unijnych - zacznijmy od faktów
Słownik pojęć ze świata finansów i biznesu Unii Europejskiej.
Pozyskiwanie funduszy unijnych - pojęcia podstawowe
- Fundusze Europejskie: Ogólne określenie na środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej, przeznaczone na wspieranie rozwoju różnych sektorów gospodarki i społeczeństwa.
- Program Operacyjny: Dokument określający cele, priorytety i zasady wydatkowania środków z funduszy europejskich w danym kraju lub regionie.
- Oś Priorytetowa: Jedna z głównych dziedzin, na które skierowane są środki z danego programu operacyjnego (np. innowacje, przedsiębiorczość, infrastruktura).
- Działanie: Konkretyzuje cele osi priorytetowej, określając konkretne rodzaje projektów, które mogą być dofinansowane.
- Beneficjent: Podmiot (firma, instytucja, osoba fizyczna) realizujący projekt dofinansowany ze środków unijnych.
- Wniosek o dofinansowanie: Dokument, w którym beneficjent przedstawia szczegółowy opis planowanego projektu, jego cele, budżet i sposób realizacji.
- Umowa o dofinansowanie: Porozumienie pomiędzy beneficjentem a instytucją zarządzającą, określające warunki udzielenia dotacji.
- Realizacja projektu: Proces wdrażania projektu zgodnie z założeniami zawartymi we wniosku i umowie o dofinansowanie.
- Rozliczenie projektu: Zestawienie wszystkich wydatków poniesionych w ramach projektu oraz przedstawienie osiągniętych rezultatów.
Pojęcia związane z procesem pozyskiwania dofinansowania unijnego
- Pozyskiwanie dofinansowania unijnego
- Konkurs ofert: Procedura wyboru projektów do dofinansowania, polegająca na ocenie złożonych wniosków.
- Kryteria oceny: Zestaw wymagań, które muszą spełniać projekty, aby otrzymać dofinansowanie.
- Punktacja: System oceny wniosków, polegający na przyznawaniu punktów za spełnienie poszczególnych kryteriów.
- Instytucja pośrednicząca: Organizacja odpowiedzialna za wdrażanie programu operacyjnego na poziomie regionalnym lub lokalnym.
- Instytucja zarządzająca: Organizacja odpowiedzialna za zarządzanie programem operacyjnym na poziomie krajowym.
Pojęcia związane z finansowaniem projektów unijnych
- Dotacja: Bezzwrotna pomoc finansowa udzielana beneficjentowi na realizację projektu.
- Wkład własny: Część finansowania projektu, którą beneficjent musi zapewnić ze swoich środków.
- Koszty kwalifikowalne: Wydatki, które mogą być finansowane ze środków unijnych (np. wynagrodzenia, zakup sprzętu, koszty podróży).
- Koszty niekwalifikowalne: Wydatki, które nie mogą być finansowane ze środków unijnych (np. koszty osobiste, podatki).
Wydatki niekwalifikowalne
Wydatki niekwalifikowalne oznaczają wydatki, które nie podlegają finansowaniu z danego programu operacyjnego i będą finansowane ze środków własnych beneficjenta końcowego.
więcej »Analiza SWOT
Analiza SWOT to metodologia umożliwiająca przeanalizowanie atutów i słabych stron projektu wobec szans i zagrożeń stwarzanych przez otoczenie. Skrót SWOT jest akronimem od pierwszych liter słów: strengths (mocne strony), weaknesses (słabe strony), opportunities (szanse), threats (zagrożenia).
więcej »Pomoc de minimis
Pomoc de minimis to dofinansowanie udzielane w wysokości do 200 tys. euro (dla podmiotów działających w sektorze transportu drogowego pułap ten wynosi 100 tys. euro) dla jednego przedsiębiorcy. Pomoc de minimis rozliczana jest w ciągu trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie. Przyjęto założenie, że pomoc de minimis, ze względu na niewielką wartość nie zakłóca konkurencji.
więcej »Beneficjent końcowy
Beneficjent końcowy to instytucja lub firma publiczna i prywatna odpowiedzialna za zlecanie operacji. W przypadku programów pomocy beneficjentami końcowymi są instytucje, które przyznają pomoc. Występują dwa rodzaje beneficjentów końcowych: instytucje wdrażające i ostateczni odbiorcy pomocy.
więcej »Beneficjent
Beneficjent to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, korzystająca z publicznych środków wspólnotowych i publicznych środków krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji, podjętej odpowiednio przez właściwego ministra, jeśli pełni funkcję instytucji zarządzającej albo instytucji pośredniczącej, albo przez wojewodę, jeśli pełni funkcję instytucji pośredniczącej.
więcej »Unia Europejska
Unia Europejska (w skrócie w języku polskim: UE) to gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich, powstały 1 listopada 1993 na mocy traktatu z Maastricht, będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej. Od 1 stycznia 2007 r. związek dwudziestu siedmiu państw. Jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje od 1 grudnia 2009. [Wikipedia]
więcej »Dopłaty i dotacje rozwojowe
Dotacja rozwojowa to dopłata budżetu państwa przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z środków UE lub projektów realizowanych w ramach tych programów.
więcej »Wydatki kwalifikowane
Wydatki kwalifikowane, to te z kosztów poniesionych podczas prowadzenia projektu, które kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego dofinansowania. Innymi słowy, to te wydatki, których część (np. maksymalnie 85% w przypadku działania 8.1 - e-usługi) będzą podlegały refundacji.
więcej »Innowacyjność
Innowacyjność to zdolność do tworzenia i wdrażania innowacji i umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.
więcej »Anioł biznesu
Anioł biznesu (ang. business angel w Europie, angel investor w USA) jest zamożną osobą, która przeznacza kapitał na finansowanie przedsięwzięć będących we wczesnych fazach rozwoju, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Anioły zawsze inwestują swoje własne fundusze, w przeciwieństwie do venture capitals, które zarządzają pewną pulą środków innych kapitałodawców zgromadzonych w profesjonalnym funduszu.
więcej »Sekwestracja CO2
Sekwestracja CO2, znana również jako wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS - z ang. Carbon Capture and Storage), to proces oddzielania dwutlenku węgla (CO2) ze źródeł emisji (np. elektrownie, fabryki) i deponowania go w taki sposób, aby nie przedostawał się do atmosfery. Jest to jedna z metod ograniczania emisji gazów cieplarnianych i łagodzenia zmian klimatu. Sekwestracja CO2 uruchomiona w instalacji przemysłowej jest podstawą do wydania zielonych certyfikatów.
Zapytaj ZEFE.ORG o dofinansowanie instalacji sekwestracji CO2 w postaci dotacji unijnych.
więcej »Co to jest studium wykonalności?
Studium wykonalności jest przygotowywane w celu dokładnej oceny, czy projekt lub przedsięwzięcie jest wykonalne i opłacalne. Studium wyknalności jest często załącznikiem do wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie projektu.
więcej »studium przypadku
Instytut Technologii Elektronowych we współpracy z ZEFE.ORG przygotwał studium wykonalności projektu p.t. "Innowacyjne technologie wielofunkcyjnych materiałów i struktur dla nanoelektroniki, fotoniki, spintroniki i technik sensorowych". Budżet projektu wynosi 18 mln zł.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||